[ad_1]

Stuart Bingham will look to defend his title to win his second Welsh Open
Welsh Open on the BBC
Dates: Feb 26-Mar 4 Venue: Motorpoint Arena, Cardiff
Coverage: Live television coverage on BBC Two Wales, BBC Red Button and online (full coverage details).

The 2018 Welsh Open takes place at the Motorpoint Arena in Cardiff from Monday, 26 February to Sunday, 4 March, with live television coverage every day on BBC Two Wales and the BBC Sport website.

Last year’s final was won by Stuart Bingham who held his nerve in a tense final frame to beat Judd Trump 9-8 and win his first Welsh Open title.

The schedule of play and scores will appear below, with detailed BBC coverage information available here.

Schedule

All times GMT.

Monday, 26 February

First round (best of 7 frames)

Jackson Page (Wal) v Sean O’Sullivan (Eng)

Scott Donaldson (Sco) v Fergal O’Brien (Ire)

Fang Xiongman (Chn) v Yuan Sijun (Chn)

Chen Zifan (Chn) v Zhou Yuelong (Chn)

Barry Hawkins (Eng) v Niu Zhuang (Chn)

Jamie Curtis-Barrett (Eng) v Ian Burns (Eng)

Dominic Dale (Wal) v Chris Totten (Sco)

Stuart Bingham (Eng) v Chen Zhe (Chn)

Wang Yuchen (Wal) v Peter Ebdon (Eng)

Li Yuan (Chn) v Ricky Walden (Eng)

Li Hang (Chn) v Liam Highfield (Eng)

Xiao Guodong (Chn) v Chris Wakelin (Eng)

Andrew Higginson (Eng) v Ashley Hugill (Eng)

Zhang Yong (Chn) v James Wattana (Tha)

Ali Carter (Eng) v Rhys Clark (Sco)

Ryan Day (Wal) v Kurt Dunham (Aus)

Jimmy White (Eng) v Yan Bingtao (Chn)

Rod Lawlor (Eng) v Tom Ford (Eng)

Ding Junhui (Chn) v Hammad Miah (Eng)

Tian Pengfei (Chn) v Akani Songsermsawad (Tha)

Craig Steadman (Eng) v David John (Wal)

Sanderson Lam (Eng) v Graeme Dott (Sco)

Daniel Wells (Wal) v Lee Walker (Wal)

Anthony Hamilton (Eng) v David Gilbert (Eng)

Michael Holt (Eng) v Elliot Slessor (Eng)

Hossein Vafaei (Irn) v Thepchaiya Un-Nooh (Tha)

Judd Trump (Eng) v Duane Jones (Wal)

Mark Allen (NI) v Cao Yupeng (Chn)

Ian Preece (Wal) v Zhao Xintong (Chn)

Neil Robertson (Aus) v Mark Davis (Eng)

Mark Selby (Eng) v Christopher Keogan (Eng)

Tuesday, 27 February

First round (best of 7 frames)

Michael White (Wal) v Martin Gould (Eng)

Noppon Saengkham (Tha) v Ross Muir (Sco)

Mei Xiwen (Chn) v Jak Jones (Wal)

Luca Brecel (Bel) v Josh Boileau (Ire)

Paul Davison (Eng) v Lu Haotian (Chn)

Sam Craigie (Eng) v Leo Fernandez (Ire)

Jimmy Robertson (Eng) v Kurt Maflin (Nor)

Stuart Carrington (Eng) v Peter Lines (Eng)

Mark Williams (Wal) v Mark King (Eng)

Kyren Wilson (Eng) v Robert Milkins (Eng)

David Grace (Eng) v Darren Morgan (Wal) / Rhydian Richards (Wal)

Hamza Akbar (Pak) v Mike Dunn (Eng)

Alan McManus (Sco) v Xu Si (Chn)

Jack Lisowski (Eng) v Mark Joyce (Eng)

John Astley (Eng) v Zhang Anda (Chn)

Gary Wilson (Eng) v Sam Baird (Eng)

Matthew Stevens (Wal) v Ken Doherty (Ire)

Rory McLeod (Eng) v Adam Duffy (Eng)

Nigel Bond (Eng) v Lukas Kleckers (Ger)

Joe Perry (Eng) v Stephen Maguire (Sco)

Alex Borg (Mal) v Soheil Vahedi (Irn)

Yu Delu (Chn) v Billy Joe Castle (Eng)

Thor Chuan Leong (Mas) v Ben Woollaston (Eng)

Anthony McGill (Sco) v Basem Eltahhan (Egy)

Aditya Mehta (Ind) v Martin O’Donnell (Eng)

Ronnie O’Sullivan (Eng) v Robin Hull (Fin)

Mitchell Mann (Eng) v Michael Georgiou (Cyp)

Shaun Murphy (Eng) v Gerard Greene (NI)

Oliver Lines (Eng) v Eden Sharav (Sco)

Robbie Williams (Eng) v Allan Taylor (Eng)

Alfie Burden (Eng) v Liang Wenbo (Chn)

Jamie Jones (Wal) v Alexander Ursenbacher (Swi)

John Higgins (Sco) v Matthew Selt (Eng)

Wednesday, 28 February

Second Round (best of seven frames)

Matches to appear here

Thursday, 1 March

Third Round (best of seven frames)

Matches to appear here

Fourth Round (best of seven frames)

Matches to appear here

Friday, 2 March

Quarter-finals (best of nine frames)

Matches to appear here

Saturday, 3 March

Semi-finals (best of 11 frames)

Matches to appear here

Sunday, 4 March

Final (best of 17 frames)

Matches to appear here

[ad_2]
Source link